Kannabidiol łagodzi napady padaczkowe

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Efekty leczenia padaczki lekoopornej kannabidiolem (CBD)

Podczas przyjmowania CBD, u 40 procent dzieci z rzadkimi zaburzeniami zmniejszyła się ilość napadów, o połowę . Kannabidiol, związek pochodzący z marihuany, łagodził napady padaczkowe u dużej części dzieci z ciężkimi zaburzeniami padaczkowymi, zgodnie z  kontrolowanym badaniem opublikowanym 25 maja w New England Journal of Medicine. Badanie było sponsorowane przez GW Pharmaceuticals i, jak donosi STAT News, jest pierwszym rygorystycznym badaniem wykazującym, że składniki konopi mogą skutecznie leczyć takie napady.

Kannabidiol nie jest psychoaktywny, a zatem nie wpływa na funkcje poznawcze ani nie powoduje uczucia “haju” u użytkowników. Rodzice używali go do leczenia napadów u swoich dzieci i anegdotycznie odnotowali jego skuteczność.

Badaniem objęto 120 dzieci w wieku od 2 do 18 lat z zespołem Draveta – zaburzeniem genetycznym, które objawia się we wczesnym dzieciństwie i skutkuje częstymi, przedłużającymi się napadami i opóźnieniami rozwojowymi. Dzieci podzielono na dwie grupy i podawano kannabidiol lub placebo przez 14 tygodni. Kannabidiol zmniejszył medianę napadów napotykanych przez dzieci o około 50 procent, podczas gdy placebo zmniejszyło medianę napadów miesięcznych o około 5 procent.

“Mamy teraz solidne, rygorystyczne dowody naukowe, że w tym konkretnym zespole kanabidiol skutecznie zmniejsza napady padaczkowe,”

Neurolog i główny autor Orrin Devinsky

Źródło: The Scientist